Логотип

Курилівська територіальна громада

Харківська область, Куп’янський район

18.01.2024 13:51

Загальна статистична інформація про громаду

65a910e6d7b0a__карта-схема-громади.jpg

Загальна статистична інформація про громаду

Назва: Курилівська сільська територіальна громада Куп’янського району Харківської області

Площа території громади становить 417,5 км2. До складу громади входять наступні села: Курилівка, Новоосинове, Подоли, Глушківка, Колісниківка, Кругляківка, Лісна Стінка, Біле, Воронцівка, Синиха, Хомине, Сенькове та селище Піщане. Адміністративним центром є село Курилівка, яке розташоване на відстані 128,3 км від обласного центру міста Харкова.

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

Загальна кількість населення громади (до російського вторгнення) становила 11266 осіб і на 100% складалася з сільських жителів. 51,32% населення громади складали жінки, 48,68% - чоловіки, 12,2% - діти до 18 років, 56,83% - жителі працездатного віку, 30,97% - громадяни, старші за 60 років. На сьогоднішній день в громаді проживає 3827 осіб, 3,7% - діти до 18 років, співвідношення чоловіків та жінок не змінилось, 70% - громадяни пенсійного віку.

               

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

Мапа

49.66026562093778, 37.69797556275019

Історія

Курилівська сільська територіальна громада є відносно молодою. Вона була створена у 2019-2020 роках, шляхом об'єднання Курилівської, Глушківської, Кругляківської, Лісностінківської та Сеньківської сільських рад Куп'янського району Харківської області. Проте села, що увійшли до складу громади, мають давню історію, більшість з них були засновані ще у 17-18 століттях.

Назва громади походить від назви центрального села –Курилівки, історія виникнення якої доволі цікава. Пасічники привозили в цю місцевість на літо вулики й одного разу вирішили побудувати тут не тільки літнє, а й зимове житло, так і залишились тут назавжди. Над хатами перших поселенців узимку курився дим від печей, звідси і з’явилася назва – Курилівка.

Унікальна дерев’яна церква

Справжньою перлиною громади була дерев’яна Іоанно-Богословська церква, збудована без єдиного цвяху. Ця будівля мала дуже заплутану історію. Дата її створення достеменно не відома. Одні дослідники називають 1625 рік,  інші – 1864 рік. Справа в тому, що Курилівська церква, якщо вірити переказам та деяким фахівцям, була великою мандрівницею. Її побудували в Куп’янську, точніше – в слободі Купинці, через деякий час змушені були розібрати та перевезти в інше село, а у 1854 (за деякими даними – 1864) році церкву викупила Курилівська громада. Так храм переїхав удруге – і простояв на одному місці більше 160 років.

У 2008 році під час ремонту покрівлі храму було зроблене несподіване відкриття: на колодах даху виявили дуже гарні лики апостолів, які навіть через віки не втратили яскравості фарб. Ці розписи, судячи з усього, були зроблені в кінці XVII – на початку XVIII століть, за стилістикою вони канонічні, із збереженням середньовічної умовності. Під час останнього складання церкви бруси з розписами зістикували неправильно, і старовинні зображення не було можливості побачити. Збереглися вони лише на дошках підпокрівельного простору. Така знахідка не тільки не прояснила дату створення храму, а  й додала запитань. З упевненістю можна сказати тільки те, що церква таки була «мандрівною», і що її частина була значно старшою, ніж середина XIX століття.

Цей храм за плануванням – хрестовий, що характерно для слобідської архітектурної народної школи.

Джерело: https://www.slk.kh.ua/news/khronograf/znisena-krasa-ioanno-bogoslovska-cerkva-v-seli-kurilivka-na-kupansini.html

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України: Харківська область.

м. Куп’янськ і Куп’янський район. Енциклопедичне видання /

Упоряд. В. Г. Марьонкіна, Я. В. Ліхолєтов. — Х: Курсор, 2018. — 156 с.

сторінка 86

Природа

По території громади протікає мальовнича річка Оскіл. У селах Глушківка, Кругляківка, Сенькове та Лісна Стінка на ній розташоване велике Оскільське водосховище, на березі якого є кілька баз відпочинку, де можна покататися на човнах, яхтах, поплавати, порибалити. На жаль, через підрив ворожими військам дамби водосховище значно обміліло.

Також на березі річки розташований ПЗОВ «Сосновий», де у довоєнні роки діти не тільки з Курилівської громади, а й з усієї України, мали можливість влітку повноцінно відпочити та оздоровитись, знайти нових друзів.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

 Джерело Остапа Вишні

На північно-західній околиці села Сенькове, біля водосховища, у 2001 році було відкрито історико-архітектурний комплекс «Джерело Остапа Вишні» на честь видатного українського письменника-сатирика і гумориста, який свого часу полюбляв тут відпочивати (справжнє ім’я - Губенко Павло Михайлович, 1889—1956). До складу комплексу увійшло джерело та хата-музей, де він зупинявся. Спостереження за місцевим життям дало матеріал для написання письменником таких гумористичних творів, як «Сом», «Дика гуска», «Якби моя бабуся встали», «З крякухою на озері» тощо. Зараз джерело частково під’єднано до місцевої системи водопостачання. У Сеньківській сільській бібліотеці є краєзнавчий куточок, де зібрані книги письменника, спогади мешканців села та книги про нього, фотографії митця.

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України: Харківська область.

м. Куп’янськ і Куп’янський район. Енциклопедичне видання /

Упоряд. В. Г. Марьонкіна, Я. В. Ліхолєтов. — Х: Курсор, 2018. — 156 с.

сторінка 104

https://knu.ua/ua/geninf/osobystosti/vyshnja/

  Музей авіації

У селі Курилівка з 1 вересня 1986 року відкритий музей авіації і космонавтики, який став візитівкою місцевого ліцею. Музей розташовувався у приміщенні навчального закладу, тож у перерві між уроками діти мали можливість долучитись до чарівного світу авіації, уявити себе відважними пілотами, дізнатись цікаві історії та факти про літальні апарати та відомих пілотів, побачити моделі повітряних суден. В результаті ворожих обстрілів музей було знищено.

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

 Талановиті уродженці громади

Курилівська громада багата на талановитих людей.

Зокрема у 1937 році в селі Колісниківка народився відомий майстер мікромініатюр, поет, філософ, спортсмен Микола Сергійович Сядристий. Відомий далеко за межами України митець розпочав свій життєвий шлях саме у нашій громаді. Роботи пана Миколи виставляються у багатьох музеях світу та щоразу викликають надзвичайне захоплення відвідувачів. Художні і технічні мікромініатюри Миколи Сядристого розширюють уявлення про людські можливості, співзвучні нашому часові, коли людина в багатьох галузях науки і техніки заглиблюється в мікрокосмос.

Опис кожної з мініатюр вражає цифрами, вимірними не те, щоб у міліметрах - у тисячних частках міліметра. Руками Сядристого був створений найменший у світі діючий електромотор, цей прилад майже в 20 разів менший макового зернятка. Серед мікромініатюр, представлених в експозиції, практично кожна є унікальною і неповторною.

Джерело: http://microart.kiev.ua/biography

Джерело: https://www.navigator-ukraina.com.ua/informatsiya/dostoprimechatelnosti/tour/1734-muzej-mikrominiatyur.html

Унікальні вишиті шедеври створює наша землячка, жителька с. Новоосинове Світлана Гутнік. Задяки її таланту та кропіткій, невтомній праці, на українських рушниках з’являються чудернацькі орнаменти, розквітають неймовірні квіти та оживають птахи. Роботами пані Світлани можна милуватись вічність. Навіть не віриться, що за допомогою голки і ниток можна створити таку надзвичайну красу. За вагомий особистий внесок у розвиток культурно-мистецької спадщини України, високу професійну майстерність Указом Президента України від 28 вересня 2009 року № 774/2009 «Про нагородження працівників культури і мистецтв Харківської області» пані Світлані Гутнік було присвоєно почесне звання «заслужений майстер народної творчості України»

​​​​​​Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

Ілона Бобрицька – ще одна талановита уродженка Курилівської громади. Майстриня пише неймовірні картини, використовуючи різні техніки живопису. Бере участь в обласних та республіканських виставках, велика кількість її робіт знаходиться у приватних колекціях в Україні і за кордоном. Ця талановита молода дівчина (26 років) вже є членом Національної спілки художників України.

https://www.cultura.kh.ua/uk/activities/modern-art/authors/127-hudozhniki/3457-bobritska-ilona

​​​​​​Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

 Спільна праця та дозвілля

Жителі Курилівської громади дуже згуртовані. Вони все роблять разом: вирішують поточні проблеми, наводять лад у громаді, прибирають, ремонтують, влаштовують свята та народні гуляння, організовують шкільні дитячі заходи.

Традиційними є відзначення Днів села, Масляної, влаштування спортивних змагань та Олімпійських днів, організація святкових ярмарків тощо.

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

  Економіка

Основою економіки громади є сільськогосподарські підприємства, які спеціалізуються, здебільшого, на вирощуванні зернових та олійних культур, а також на тваринництві, розводять не тільки традиційну худобу та птицю, а й екзотичних страусів. Найбільшими підприємствами Курилівської громади є СТОВ «Мрія», СТОВ «Надія», ФГ «Колос», ФГ «Вишневий сад», ФГ «Горизонт», ФГ Россолової М.Н., ФГ «Розсоха С.А.», ФГ «Земське», ФГ Щербаченка О.В. Також у громаді функціонують заклади торгівлі. Заклади громадського харчування, сфери послуг та АЗС ще не відновили свою роботу.

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

    Громада та війна

Вже на третій день повномасштабного вторгнення, у лютому 2022 року, громада опинилась в окупації. Важкі випробування випали на долю місцевих мешканців: відсутність продуктів харчування, ліків, телефонного зв’язку та інтернету, а також постійний терор та залякування. Люди тримались та допомагали один одному.

Сьогодні територія громади є деокупованою, але продовжує зазнавати регулярних ворожих обстрілів. Є значні пошкодження та руйнування житлового фонду, об’єктів інфраструктури, будівель та майна підприємств. Гинуть та зазнають поранень люди.

Під час звільнення, при відході російських військ була повністю знищена унікальна дерев’яна Іоанно-Богословська церква, вцілів лише дзвін, який був переданий до Харківського історичного музею. Також було зруйновано будівлю сільської ради.

Джерело: https://delo.ua/society/sbu-vidnaisla-dzvin-starovinnoyi-cerkvi-na-xarkivshhini-povnistyu-znishhenoyi-pid-cas-vteci-viisk-rf-408811/

https://delo.ua/society/sbu-vidnaisla-dzvin-starovinnoyi-cerkvi-na-xarkivshhini-povnistyu-znishhenoyi-pid-cas-vteci-viisk-rf-408811/

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

       Сільська рада до війни

 Сільська рада після обстрілів

Джерело: власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

   Люди громади

Головою громади є Баулін Олександр Валерійович, який очолив сільську військову адміністрацію нещодавно, у грудні 2023 року, проте одразу наполегливо та завзято приступив до відновлення громади. Пан Олександр є депутатом Куп’янської районної ради, тому добре знає про потреби громади, а також завдання і виклики, що постають перед органами місцевого самоврядування сьогодні. А ще має величезне бажання допомагати людям та наближати Перемогу України. З першого дня повномасштабної військової агресії росії Олександр Баулін активно волонтерив: допомагав як військовим, так і звичайним громадянам, які того потребували

Але, як говорить народна мудрість: «Один у полі не воїн.» Основою і найважливішою складовою Курилівської сільської громади є люди: згуртовані, відважні, працьовиті, завжди готові допомогти, справжні герої.

 

Серед них Лариса Фесенко, директор Лісностінківського ліцею, в якому працює вже 40 років. У часи окупації жінка не зрадила Україні та своїй професії, не погодилась на співпрацю з окупантами, за що була ув’язнена та 45 діб провела у неволі. Звичайно, такі випробування мали свої наслідки. Пані Лариса майже місяць не виходила з двору, адже потрібен був час, щоб відійти від всього, що з нею трапилося. Вдома здебільшого лежала, бо від довгого сидіння в камері ослабли ноги.

Та незважаючи на пережите, Лариса Фесенко залишається оптимісткою. Любов до своєї школи і дітей не дали їй сидіти склавши руки. Незабаром директорка повернулася у покинутий ліцей. Він був у занедбаному стані, тож довелося знову стати і техпрацівницею, і охоронницею. Прибирала, збирала батьків, вчителів, організовувала навчальний процес.

Джерело: https://kupiansk.city/articles/288431/vchitelka-z-kupyanschini-dvichi-vtikala-vid-rosii-ale-ne-zradila-obranij-spravi

Отець Олег Усов – настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці с. Глушківка та вчитель музичного мистецтва в місцевій школі. У час окупації відмовився працювати у школі з окупаційною владою . На протязі 7 місячної окупації отець Олег через страх і ризик продовжував служіння у церкві, молячись за наших воїнів, за звільнення Куп'янщини і всієї нашої неньки України. Коли захисники України зайшли у село Глушківка, отець Олег разом із мешканцями та патріотами села вивісили прапор України. За свою плідну працю і за свій патріотизм отець Олег був нагороджений Блаженішим Митрополитом Київським і всієї України Єпіфанієм Православної Церкви України орденом Святого Миколая та відзнакою і грамотою головою Харківської ОДА Олегом Синєгубовим. На даний час відновився працювати у школі, кожного свята та неділі проводиться Богослужіння у невеличкому сільському храмі, де моляться за наших непереможних воїнів ЗСУ, за Україну, за Перемогу і нашу рідну землю.

Джерело: власний фотоархів отця Олега

 Стратегія розвитку

 

Курилівська громада продовжуватиме будувати успішне бізнес-середовище. Планується відновлення та розвиток сільського господарства, торгівлі, сфери послуг та громадського харчування, залучення інвестицій в громаду та створення нових підприємств. Здійснюватимуться капітальні, поточні ремонти пошкоджених адміністративних будівель, закладів освіти, культури, соціальної сфери, планується будівництво нового ЦНАП, школи…

А також, звичайно, відновлення унікальної дерев’яної церкви – колиски духовного життя громади.

Розробляється Програма комплексного відновлення території громади щоб зробити Курилівську громаду ще кращою.

Основними стратегічними напрямками розвитку громади є:

  • Сталий економічний розвиток та інвестиційна привабливість територіальної громади;
  • Розвиток комфортного і безпечного життєвого середовища;

Гуманітарний розвиток і згуртованість громади

  Джерела

1. Власні фотоматеріали сільської військової адміністрації

2. Слобідський край https://www.slk.kh.ua/news/khronograf/znisena-krasa-ioanno-bogoslovska-cerkva-v-seli-kurilivka-na-kupansini.html

 

3. Звід пам’яток історії та культури України: Харківська область. м. Куп’янськ і Куп’янський район. Енциклопедичне видання /Упоряд. В. Г. Марьонкіна, Я. В. Ліхолєтов. — Х: Курсор, 2018. — 156 с.

4. Вікіпедія

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B5_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B5

5. Мікроарт http://microart.kiev.ua/biography

6. Навігато Україна

https://www.navigator-ukraina.com.ua/informatsiya/dostoprimechatelnosti/tour/1734-muzej-mikrominiatyur.html

 

7. Центр Культури і мистецтва

 https://www.cultura.kh.ua/uk/activities/modern-art/authors/127-hudozhniki/3457-bobritska-ilona

 

8. delo.ua

 https://delo.ua/society/sbu-vidnaisla-dzvin-starovinnoyi-cerkvi-na-xarkivshhini-povnistyu-znishhenoyi-pid-cas-vteci-viisk-rf-408811

 

9. Факти

 https://fakty.com.ua/wp-content/uploads/2023/08/08/64d1dccc0721d_image_name-632x356.jpg

10. Харківська обласна прокуратура, Zmina.info, https://zmina.info/news/naperedodni-rosiyany-vdaryly-po-kruglyakivczi-harkivskoyi-oblasti-ye-zagybli-ta-poraneni/

11. Харківська обласна прокуратура, atn.ua, https://atn.ua/ukraine/vluchannia-kerovanoi-aviabomby-v-kup-ianskomu-rajoni-pravookhorontsi-pokazaly-naslidky-408609/

12. Мережа місцевих ЗМІ Харківської області “Громада.груп”  https://gromada.group/news/news/25535-pivroku-v-okupaciyi-yak-zhive-zaraz-kurilivska-gromada-sho-na-kup-yanshini

13. Портал Куп’янськ.City https://kupiansk.city/articles/288431/vchitelka-z-kupyanschini-dvichi-vtikala-vid-rosii-ale-ne-zradila-obranij-spravi

14. Власний фотоархів отця Олега Усова.

15. https://knu.ua/ua/geninf/osobystosti/vyshnja/

Посилання на фотоматеріали:

https://drive.google.com/drive/folders/1kuxXU5ge0rfdQAlcyWXKHN4NIJXBAzPW?usp=sharing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поділитись